Talán már rájöttetek, ez a kis projekt arra szolgálna, hogy bemutassa az általam hallgatott, ismert, ajánlott, pogány fülünknek oly kedves muzsikát játszó együtteseket, zenekarokat. Eredetileg az Arkona által fémjelzett folkmetál vonulaton akartam folytatni a történetet, de ma tanulás közben elővettem a Beltaine-t, és csodás dallamaik arra inspiráltak, hogy róluk írjak.
Igen ám, csakhogy melyik Beltaine-ről? Merthogy mikor utána akartam nézni a bandának a neten, rendkívül zavarbaejtő módon azt tapasztaltam, hogy két együttes fut ugyanazon néven: egy amerikai és egy lengyel. A zenei stílusuk hasonló, amint az sejthető: mindkettő az ír-skót-breton-gall (egyszóval keltaszármazék) népzenét eleveníti fel és önti új formába eklektikus előadásmódjukban.
Kezdjük közeli barátainkkal, a lengyelekkel.
A zenekar 2002-ben alakult, és több változás után egy héttagú pasibandává fejlődött. Jelenleg aktív zenészei:
Adam Romanski - hegedű
Grzegorz Chudy - síp, bombard, bansuri, harmonika és ének
Lukasz Kulesza - akusztikus gitár
Bartlommiej Dudek - basszusgitár
Jan Kubek - tabla, cajon, djembe
Jan Galczewski - ír buzuki, galíciai duda, bodhran, elektromos gitár
Mateusz Sopata - dob
(óh, az istenekre, ezeknek a neveknek a kibetűzése aztán ad munkát az embernek!:)).
Albumaik:
Rockhill - 2004 (Beltaine ünnepének zenei interpretációja)
KoncenTrade - 2007
Triú - 2010
Ami a csapat zenei stílusát illeti, kezdetben többé-kevésbé tradícionális ír-skót-breton zenét játszottak, később azonban a "world music" felé mozdulván hagyományos és modern, akusztikus és szintetikus hangzások, folk, blues, jazz és rock dallamok keveredtek a számaikban. Sokoldalúságukat ékesen példázza az egzotikus hangszerek tarka palettája, amelyet az előadók nevei mellett olvashatunk. Előadásmódjukat a kiváló muzsikán túl a szórakoztató humorosság és a közönséggel való eleven kapcsolat jellemzi - ez tette őket Lengyelország egyik legnépszerűbb 'folk' zenekarává.
Hosszabban nem ragoznám; bővebb információval szolgál a banda hivatalos weblapja, illetve a róluk szóló wikipedia-cikk.
No és persze néhány kedvcsináló videó a YouTube-ról:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése